Nazar Duası Ve Önemi

Toplum arasında göz boncuğu olarak bilinen nazar boncuğu takmak işlemi genelde küçük çocuklar, iiş yerleri, evler ve benzeri alanlarda sıklıkla karşılaştığımız aksesuarlardandır. Nazar bocuğu nazar değmesin diye takılmaktadır. Genellikle mavi rente tüm boncuklar göz boncuğu olarak takılıp nazarı koruduğuna karşı bir inanç yaygınlaşmıştır. Ama klasik olarak hemen hemen her yerde simgesel olarak bulabileceğimiz nazar boncuğu modeli koyu mavi renkli üzerinde tıpkı göz simgesi gibi bir simge olan aksesuarlar olmakta.

 

Toplumumuzun sıklıkla nazar değmemesi için kullandığı aksesuarlar altın maşallah ve nazar boncuğu olmaktadır. Lakin Anadolu’da bireyin veya hanenin üzerine nal, gümüş, sarımsak kabuğu ve yılan derisi gibi bir çok ürün takılmaktadır.
Nazar kimi zaman bakışlarda ve niyette bulunan ve insanlara, eşyalara ve evcil hayvanlara zarar vererek etkili bir kuvvet uygulayan zarar verici çekimdir.

 

Nazar boncuğunun katkı maddesi bakır ve tuz mavi rengin, kurşun kalay ve çinko sarı rengin kaynağı olarak bilinmektedir. Opal ve bakır, turkuaz rengi ile birleştirilen karışım olmaktadır.Kalay karışımı ve bakır tozu ise yeşilin tonlarını oluşturmak için kullanılmaktadır.

 

Nazar değdiren bireylerin psikolojik ve ruhsal yapısında kıskançlık bulunmaktadır. Genellikle hemen hemen her zaman fark edilen bu etkiye sahip insanlar kem gözlü olarak nitelendirilmektedirler.
Nazar değmesi işlevinin gerçekleşmesi bu tür insanların sahip olduğu kuvvetin ruhu ile dışarıya açılan iki noktası sayılan gözlerden meydana geldiğine inanılmaktadır. Bu yönden insanlar kendilerini kendi imkanları ile koruma altına alabilmek için nazar bocuğu ve benzeri yöntemlere başvurmaktadırlar. Lakin bu sadece geçici ve fazla etki sağlamayan bir yöntem olmaktadır. İnsanların nefsinden ve zararlı etki sağlayan bakış kuvvetlerinden korunmak için nazar duası yazılmalı ve taşınmalıdır. Nazar duası hem etkili hem de kalıcı bir koruma sağlamaktadır.

 

Nazar etkilerinden korunmak için Ruhani Hocamızı arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz: 0530 789 85 39

spacer

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.