Karabasan Nedir

Karabasan adını verdiğimiz durum uyku esnasında bireyin kol ve bacaklarında meydana gelen hareketsizlik ve kıpırdayamama durumu olmaktadır. Bir nevi uyku felci adını verdiğimiz 10 veya 20 saniye arasında değişen rahatsızlıktır. Bu durumun söz konusu olması ve ürkütücü yanı ise bireyin korkulu rüyalar görmesi ve panik oluşturan bu durum ile ilgili olumsuz bir çok etki bulunmaktadır.

 

Ruhumuza acı veren ve korku ile karşılanan bu durum esnasında kişinin çığlıklar atması ve zor anlar yaşaması hüküm sürmektedir. Uyku felcini çoğu kişi rüya görmek gibi algılamaktadır. Lakin bu uykunun henüz ilk aşamalarında meydana gelen sebebi ve nesnesi bilinmeyen durumlar oluşmaktadır.

 

Karabasan genellikle hamilelik dönemlerinde, uykusuz kalındığında, psikolojik bozukluklarda, depresyon dönemlerinde daha fazla karşılaşılmakta olan durumlardandır.

 

Genellikle normal insanlara göre psikolojik sorunlu ve uyku düzeni bulunmayan bireylerde uyku felci 5 kat daha fazla yaşanmaktadır. Bu neden ile yapılması gereken doğru yatma poziyonunu bilmeli ve genel olarak sırt üstü gözlenen bu durumda boyun pozisyonuna dikkat edilmelidir. Bu durumun hiç bir zararı bulunmamaktadır. Lakin bazen bazı bireyler bu gibi durumlardan çok fazla etkilenen nitelikte olduklarından korku ve o anki tavırları doğrultusunda zarar görebilirler. Bu durum ile ilgili bilgi almalı ve hem görülen ve yaşanan şeylerin kesin saptaması hemde kötülükleri uzaklaştırmak amaçlı mutlaka işinin ehli bir hoca ile görüşülmelidir. Ruhani Hoca ile irtibata geçmek için: 0530789 85 38

spacer

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.