Bioenerji

Biyoenerji, Reiki, Şakra veya Kuantum Dokunuş gibi elle tedavi amaçlayan yöntemlerin hepsi aynı enerji türünü kullanır buda bedenimizin ürettiği ısı, elektrik ve manyetik enerjisidir. Bedenimizde gizemli veya mistik enerji yoktur, yaşam enerjisi veya kozmik enerji gibi kavramlar hurafe ve uzak doğu dinlerin ve ateizim inancın propagandasıdır, siz bu tür hurafe, mantık ve bilim dışı hikayelere kanmayın.

Farklı isimlerin kullanılışı ise piyasada kendi reklamını daha iyi yapabilmek içindir; şakra ismini kullanırsanız gizemli ve mistik kaynaklı enerjiye sahip olduğunuzu göstermeye çalışırsanız, kuantum dokunuş ismini kullanarak atomdan daha küçük parçacıklara hakim olduğunuz izlenimini vermeye çalışırsınız ve reiki ismini kullanarak profesyonel ve bilgin birisi izlenimini verirsiniz. Bu tür reklam ve pazarlama tekniklerine kanmayın, bunların hepsi aynı şeydir, aralarındaki fark uygulamadaki nüanslarda yatar, uygulamadaki bu ince farklılıklarda bir yöntemi diğerinden üstün kılmaz, eğer siz bir uzman arayışı içinde iseniz o zaman siz kullanılan isimlere, ünvanlara kanmayın siz bunların arasında ahlaki değeri en düzgün olan uzmanı seçin.

Bu farklı isimlerin arasında biyoenerji kelimesi çok basit ve ilkel bir izlenim verir ancak bilimin ana dili ingilizce olduğu için biz bu sitemizde biyoenerji kelimesini kullanmayı tercih edeceğiz.

Biyoenerji kelimesinin anlamı nedir?
Biyoenerji kelimesinin anlamı kendisini oluşturan kelimelerin içinde saklıdır. Biyo- hayat, canlı veya yaşayan varlıklar ile ilgili demektir, enerji ise- iş yapma yeteneğine sahip olmaktır. Eğer bir madde kendinde varolan güç ile birşeyi harekete geçirebiliyorsa, buna enerji kelimesi atanır ve eğer bu enerjiyi bir makina değilde yaşayan, biyolojik bir varlık üretiyorsa o zaman buna biyoenerji denilir.

İnsandaki biyoenerji

Sizin bedeniniz ısı üretirmi?

Evet, bunu çalışan kaslarınız üretir ve bu ısı enerjisi bedeninizdeki nice kimyasal işlevin (exotherm) sonucu ortaya çıkar. Sizin bedeniniz elektrik akım üretirmi? Evet, bunu çalışan sinir sisteminiz üretir. Isı ve elektrik akımı birer enerji türü değilmi? Evet, bunlar birer enerji türüdür. Bu ısı veya elektrik enerjisi mekanik bir düzey tarafından değilde yaşayan, biyolojik bir varlık tarafından üretilirse o zaman buna biyoenerji denilir.

spacer

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.